Ramazan Bayramında Yunanistan Plaka Olympos Beach, Meteora'dayı

Ramazan Bayramında Yunanistan Plaka Olympos Beach, Meteora'dayı


When?

Start time: Wednesday 21:30 (13 June)
End time: Sunday 20:30 (17 June)

About

Ramazan Bayramında Yunanistan Plaka Olympos Beach (Plaka) , Meteora’dayız…

Dileyen çadırda , dileyen bungalowda nefis bir tatil…

13 Haziran gecesi yola çıkarak sabahın erken saatlerinde Yunanistan sınırını geçiyoruz.
İskeçe ve Kavala üzerinden Selanik’i de arkamızda bırakarak Paralia üzerinden kamp alanımız Plaka’ya varıyoruz.

Bize tahsis edilen çam ağaçlarının gölgesindeki çadır yerlerine ve bungalowda kalacaklar bungalowlarına yerleşerek sahildeki restorana geçiyoruz.

Akşam yemeğimizi burada denizi izleyerek alırken hem yorgunluğumuzu atıyoruz hem de sohbet ediyoruz. Ahtapot ve kalamar öneririz. Biz geçen sene yedik çok lezzetli bulduk…
Yorgun olmayan arkadaşlarımız buradan kalkıp hemen yan taraftaki terasta bulunan gene deniz manzaralı snack bar da geceye devam edebilir.

Ertesi gün yani bayramın 1. Günü tamamen serbest zaman.
Kalkınca ücretsiz sıcak suyun eksik olmadığı tertemiz kapalı duşlardan yararlanarak duşunuzu alarak güne başlayın.

Sonrasında yanımızda getirdiğimiz peynir , zeytin domates gibi kahvaltılıklarla kahvaltımızı yapalım.
Eksik ekmek yada benzeri şey olursa da tesisin içinde kocaman bir market var misal günlük taze ekmeğimizi buradan temin edebiliriz.

Çadırların yanında elektrik var. Yanımızda getireceğimiz kattle ile su ısıtıp çayımızı da yapabilir , hatta gün boyu canımız istedikçe çadırların bulunduğu yere gelerek kendimize çay , kahve de yapabilir , termosumuza koyup , tekrar şezlonglarımıza dönebiliriz.

( Sahi bir dip not sınırı geçmeden önce bir markete hatta toptancıya uğrayıp , aracın bagajını bolca ufak pet şişe su ile doldurmakta fayda var.Zira 1 su yaklaşık 50 cent bunu TL ye çevirdiğimizde neredeyse 5 ile çaroarsak ufak bir şişe suyu 2,5 liraya alıyor oluyoruz. Nasılsa araç yanımızda olacak doldurun suları  )

Tesisin her imkanından yararlanabiliyoruz.
Burada şezlong ve güneşlikler ücretsiz.Ayağınıza kadar alkollü yada alkolsüz dring ve ne isterseniz hizmet alabiliyorsunuz.

Buradaki içecek ve yiyecekler bizim ege yada akdeniz işletme kültüründen çok farklı.
Dışarda herhangi bir marketten kaça alıyorsanız misal biranızı burada da o fiyat. “Ohhh gelmiş ayağıma kadar kazıklayayım” politikası yok…

Yatıp , güneşlenip , denizin keyfini çıkararak yılın yorgunluğunu üzerimizden atmaya devam ederek günü akşam ediyoruz.
Sahi ben gezmek istiyorum diyen arkadaşlarımız olursa hemen tesisin önünden otobüsler vızır vızır çalışıyor. Plaka merkeze yürüme yada araçla gidip gelebilirler. Güvenli yerler hiç endişe etmeyin…
Akşam gene geç saatlerde çadırlarımıza çekiliyoruz.

Bayramın 2. Günü kültür patlaması yapalım ve Meteora’ya gidelim diyoruz.

Sabah geç olmadan kalkarak kahvaltımızı gene getirdiğimiz nevaleler ile yapıyoruz.

Kahvaltı sonrası aracımıza binerek 180 km ilerdeki Meteora kaya tapınaklarına yol alacağız.
Yolda vereceğimiz molalar ile öğle saatlerinde orada oluruz.

Meteora, ‘boşlukta asılı kalan’ anlamına gelir. Bu inanılmayacak derecede uzun ve dik kayaları her görüşünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Yalnızca muazzam bir jeolojisi yoktur bunun yanı sıra hayal gücünüzü de genişletmektedir. Manastırlar, bu zirvelere dengelenmiştir. Peki bunlar oraya nasıl gitti? Materyalleri makaralarla, ağlarla ve çıplak elleriyle kaldırarak manastırları yapan keşişler hakiki dağcılardan oluşmaktaydı.

Günümüzde, dünyanın her yerinden dağcılık meraklısı kişiler Meteora’ya kendilerini bu devasa kayalara atmak için gelirler. Meteora, Unesco tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Yunan devleti burayı kutsal nokta, bozulmamış ve değişmez yer olarak adlandırmaktadır.

Devasa sütunlar ve mütevazı keşişler

Orta Yunanistan’daki insanın aklını başından alan kayalar Kalambaka’nın kuzeyinde, Pindus Dağlarının güneyinde bulunan düz vadiye dik olarak yükselir. Manastır hayatı, Athos Dağındaki Teselya’dan uygun yerde inzivaya çekilmek amacıyla cenneti andıran bu sütunlara gelen ilk keşişlerle 11. yy’da başlamıştır. 14. yy’da Meteora’nın Kutsanmış Athanasios’u bu bölgeye gelip Yüce Meteoron manastırında ilk manastır topluluğuna rastlamıştır. Yunanistan’ın diğer köşelerinden gelen diğer keşişler ile birlikte toplamda 20 manastır oluşturulmuştur.

Kartal yuvasını andıran manastırlar

Günümüzde, her ziyaretçiyi ulvi makamlarında konukseverlikleriyle sıcak karşılayan altı adet aktif, ongun, restore edilmiş erkek manastırı ve kadın manastırını barındırır. Bunlar: Agios Nikolaos Anapafsa, Metamorphosis tou Sotiros veya Megalou Meteorou, Varlaam, Roussanos, Agia Triada ve Agios Stephanos’dur. İster restore edilmiş ister terk edilmiş olsun diğerleri boştur

Akşam üzerine kadar buraları gezerek aşağıdaki yerleşim alanında inerek buradaki dondurmacıya uğrayalım. Biz uğramıştık gayet lezzetli ve dost canlısıydı. Hatta yola çıkarken her birimize birer şişe de su ikram etmişti.

Burada soluklandıktan sonra ger kamp alanımıza yola çıkıyoruz.

Yol üzerinde yanlış anımsamıyorsam Lidl market vardı. Ona da uğrayarak eksiklerimizi gidereli ve kampa geri dönelim.

Akşam saatlerinde kampımıza geri dönerek dinlenmeye çelikiyoruz.
Bayramın son günü sabah kalkarak kahvaltı sonrası çadırlarımızı topluyoruz ve kamp alanımıza veda ediyoruz.

Yaklaşık 100 km sonra Selanik’te olacağız.
Zaman uygun olursa ve burada hazır geçiyorken Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu evi hızlıca ziyaret ederek tekrar yola koyulabilir , çok geç olmadan sınırı geçebiliriz.

Sınırda freeshop ta bir kısa mola daha vererek alışveriş yapıyoruz.
Artık ülkemizdeyiz ve kısa molalar ile İstanbul’a çok geç olmadan geri dönüyoruz.

Bu etkinlik fiyatı çadır konaklamada 280 Euro , bungalow konaklamada 320 Euro olup , dahil olanlar ;

İstanbul – Olympos Camping – Meteora – Selanik – İstanbul ulaşım
Olympos Camping te 3 gece çadır yada bungalow konaklama
Olympos Camping tesisi içindeki kullanımlar ( Duş – Wc – Şezlong – Şemsiye )
Meteora turu
Zaman kalırsa Selanik Atatürk evi gezisi
Zorunlu seyahat sigortası
Tursab firma ödemesi

Etkinliğe dahil olmayan ödemeler
Yurtdışı harç pulu
Vizeler ( Vize konusunda yardımcı olunacaktır )
Sabah – öğle – akşam yemekleri
Ören yerleri müze ve manastırlar giriş ücretleri
Özel harcamalar
Çadır kirası ( Çadırı olanlar yanında getirebilir olmayanlara kiralamada yardımcı olunacaktır )

Yanımıza almamız gerekenler ;
Yeteri kadar su ( Türkiyeden alalım atalım bagaja )
İsteyenler konserve
Kalttle Çay Kahve Bardak ( Menfaatinizedir )
Kahvaltılık - kağıt tabak - çatal - bıçak ( Peynir – Reçel – Zeytin – Bal Domates – Salatalık vb )
Tuvaletler için mutlaka ıslak mendil
Çerez
Çadır - Uyku tulumu - Mat ( Varsa yoksa kiralamada yardımcı olacağız )
Yedek kıyafetler
Minik yastık
Şarj cihazı
Kafa lambası yada fener
Mümkünse ara kablo ( Çadıra kadar hat çekmek için )
Rüzgar geçirmez mont
Güneş gözlüğü
Mayo
Şort
Havlu
Şapka
Varsa şahsınıza ait ilaçlar

Duraklar ve Hareket saatleri

13 Haziran 2018
Kartal E5 durağı 21:00
Maltepe E5 durağı 21:10
Bostancı E5 durağı : 21:20
Kozyatağı Carrefour önü : 21:30
Göztepe E5 durağı : 21:40
Kadıköy Evlendirme Dairesi : 21:50
Beşiktaş Sait Çiftçi : 22:10
Mecidiyeköy Hamurabi Cafe önü : 22:20
İncirli Ömür durağı : 22:40
Ve yol üzerinden katılacak dostlarımız olursa E5 üzerinden bildirdikleri duraklardan tabiki alabileceğiz.

ÖNEMLİ NOT :
2008 YILINDAN BU YANA BU GURUP SEVGİ , SAMİMİYET , DOSTLUK VE ARKADAŞLIKLAR İLE YOL ALAN DİL , DİN , IRK , SINIF VE POLİTİK AYRICALIK GÖZETMEKSİZİN KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE SAYGIYLA BAĞLI ÖZEL İNSANLARIN BİR ARAYA GELMESİYLE HER GEÇEN GÜN BÜYÜYEN BİR TOPLULUKTUR.
HER FERT KENDİNDEN SORUMLU OLDUĞU GİBİ GURUP İÇİNDEKİ HİYERARŞİYE DE AYAK UYDURMAKLA , REHBER VE SORUMLULUK ÜSTLENMİŞ ORGANİZATÖRLERE MANTIK DAHİLİNDE UYUM SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.
BİR FİKİR SÖYLEDİĞİNDE DİNLENECEĞİNİ BİLDİĞİ GİBİ , BAŞKA BİR ÜYENİN FİKİRİNİ SUNDUĞUNDA DA DİNLEMEYİ BİLEN , FİKİRLERE , YENİLİKLERE AÇIK VE HEP KENDİNİ YENİLEYEN , HER ZAMAN İLKLERE İMZA ATAN BİR YÜZE SAHİPTİR GEZENTİLER D.S.O.
DOĞANIN ASIL SAHİPLERİ OLAN YABAN YAŞAMA MİSAFİR OLMA RUHU İLE TOPRAĞA BASAN , DOĞANIN KANUN VE KURALLARINA RİAYET EDEN , KORUYUP KOLLARKEN TÜM NİMETLERİNDEN ZARAR VERMEKSİZİN FAYDALANMAYI BİLEN ÜYELERİMİZLE ÇIKARIZ HER ETKİNLİKTE KIRSALA.
BU BİLİNCİ SIRTÇANTALARIMIZDA TAŞIRKEN GELECEK NESİLLERE DE BİRŞEYLER BIRAKMAK PEŞİNDEDİR GURUBUMUZ.
BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ 2013 YILINDAKİ KARTEPE ORMAN ŞEFLİĞİNİN BİZE VERDİĞİ YER VE FİDANLAR İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ “ GEZENTİLER D.S.O HATIRA ORMANIMIZDIR” .
DUYURUSUNU YAPTIĞIMIZ ,1618 nolu YASA KAPSAMINA GİREN FAALİYETLER TURSAB SEYAHAT ACENTESİ İŞLETME BELGE SAHİBİ KARROZZERIA TURİZM ( LİSANS NO 8998 ) İN FAALİYETLERİ OLUP , GEZENTİLER DOĞA SPORLARI ORGANİZASYONU KAR AMACI GÜTMEKSİZİN PAYLAŞIM ESASLI OLARAK ETKİNLİĞİ SOSYAL MEDYA YOLU İLE GURUP ÜYELERİNE YAYMAKTADIR.
BUNA GÖRE;ETKİNLİK VE DUYURULAR KAR AMACI GÜTMEYEREK , TİCARİ AMAÇLI OLMAYIP , MASRAF PAYLAŞIMI VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI İLE YAPILMAKTADIR.
TÜM PAYLAŞTIĞIMIZ ETKİNLİKLER BİREYSEL FAALİYETLER OLUP , KİŞİLERİN KENDİ SORUMLULUĞU DAHİLİNDEDİR.
SAĞLIK SORUNU YAŞAMAYAN HERKESİN DOĞA İLE İÇ İÇE OLMASINA VESİLE OLDUĞUMUZ BU AKTİVİTELERE ZORLUK DERECESİNE GÖRE ÜYELERİMİZDEN HER İSTEYEN KATILABİLİR. DEĞİŞEN SAĞLIK DURUMUNUZU MUTLAKA KOORDİNATÖRÜNÜZE ÖNCEDEN BİLDİRMENİZ MENFAATİNİZEDİR.
AKTİVİTELERDEKİ MAALİYETLER KATILIMCILARA EŞİT OLARAK PAYLAŞTIRILARAK KATILIM ÜCRETİ OLUŞTURULARAK KATILIM ÜCRETİ YAYINLANMAKTADIR.

ETKİNLİKLERİMİZ GENELDE DOĞA SPORLARI AKTİVİTELERİ OLDUĞU İÇİN , YAYINLANAN ZAMAN DİLİMİ AŞILABİLİR , YA DA ERKEN BİTEBİLİR.
BAŞLAMA VE SON NOKTA BİTİŞ SAATLERİ ETKİNLİK İÇİNDEKİ İSTENMEYEN DURUMLAR, HAVA VE YOL KOŞULLARINA GÖRE DEĞİŞİKLİK ARZEDEBİLİR.

TÜM KATILAN ÜYELERİMİZİN DOĞAYA ÇIKARAK YABAN HAYATINA MİSAFİR OLDUKLARINI , DOĞADAKİ RİSKLERİN GERÇEK HAYATIN BİR PARÇASI OLDUĞUNU KABUL EDEREK FAALİYETLERE KATILMALARI GEREKMEKTE VE BU RİSKLERİ KABUL EDEREK ETKİNLİKLERE KATILIM YAPTIKLARINI BİLMELİDİRLER.
KÖTÜ HAVA ŞARTLARI , YARALANMALAR , YANGIN , DEPREM , TOPRAK KAYMASI , YILDIRIM , FIRTINA , SEL , YABAN HAYVANI VE YÖN KAYBI GİBİ DURUMLARDA TEK YETKİLİ VE SÖZ SAHİBİ FAALİYET LİDERİDİR.

AKTİVİTELERE VE ETKİNLİKLERE KATILANLAR TÜM YUKARDA YAZILI AÇIKLAMALARI OKUYARAK KABUL ETMİŞ , ONA GÖRE ETKİNLİĞE KATILMIŞ SAYILACAKTIR.

BU SEBEPTENDİR Kİ ETKİNLİKLERİMİZ İLE ALAKALI ÖNEMLİ BAZI HATIRLATMALARDA BULUNMAK ZORUNDAYIZ.
SEYAHAT SİGORTANIZIN KESİLEBİLMESİ İÇİN Kİ ZORUNLUDUR MUTLAKA
* DOĞUM TARİHİNİZİ GÜN AY YIL OLARAK ,
* TC KİMLİK NUMARANIZI ,
* BİLİYORSANIZ KAN GURUBUNUZU,
KAYITLARIMIZDA BULUNMASI VE SİZE ULAŞABİLMEMİZ , ALACAĞIMIZ DURAĞI BİLMEMİZ İÇİN İSE
* İLETİŞİM NUMARANIZI ,
* BİNECEĞİNİZ DURAĞI info@gezentiler.org yada 0532 277 99 29 NUMARALI TELEFONDAN BİLDİRMENİZ GEREKMEKTEDİR.
EĞER GEZİYE KATILMAYI İPTAL EDECEKSENİZ MUTLAKA EN GEÇ “ 5 MAYIS 2018” AKŞAMINA KADAR İPTAL EDİNİZ.
SİZİN DE BİLDİĞİNİZ GİBİ GEZİLERİMİZ MASRAF PAYLAŞIMI ESASINA GÖRE YAPILDIĞI İÇİN SON ANDA YAPILAN İPTALLER DOLAYISI İLE HEM ARAÇ SEÇİMİMİZDE YANILTICI OLUYOR,HEM SİGORTA MASRAFLARINIZI CEBİMİZDEN ÖDEMEK DURUMUNDA KALIYOR,HEM GELMEK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZA YER YOK DİYOR,HEM DE KATILAN KATILIMCILAR DAHA FAZLA KATILIM PAYI ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR.
SİZLERDEN BU KONUYA HASSAS DAVRANMANIZI RİCA EDİYORUZ.

TÜM KATILIMCILARIN , ARAÇ KALKIŞ SAATLERİNDEN 5 dk ÖNCESİ DURAKLARINDA HAZIR BULUNMALARI MENFAATİMİZEDİR..
AKTİVİTE RİSKLERİ :
Gezentiler Doğa Sporları Organizasyonu ile yapacağınız her türlü aktivitede araç haricinde ( araç içinde zorunlu seyahat sigortası her etkinliğimizde aktiftir ) şahsın ve varislerinin, şahsi ve hukuki temsilcilerinin adına başına gelebilecek herhangi bir sakatlık, kayıp veya hasar durumunda organizatörlerin, yöneticilerinin, etkinliklerde görevli kişilerin, sponsorların, sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun katılımcılara ait olduğunu; doğa sporu etkinliklerine katılmak için tıbbi bakımdan hiçbir engelinin olmadığını, etkinlikler için fiziki olarak yeterli olduğunu, etkinlik boyunca doğa şartlarına uygun donanım ve kıyafet taşıyacağını, etkinlik rehberinin kurallarına uyacağını kabul ederek aktivitelere katılmış sayılacaklardır...
BU ETKİNLİĞE KATILAN TÜM KATILIMCILAR YUKARIDA YAZILI AÇIKLAMALARI OKUYARAK İMZALAMIŞ VE KABUL ETMİŞ SAYILACAKTIR.